»Še ne vemo, kakšne vplive na človekovo zdravje lahko povzroči mikroplastika, a vseeno bi lahko začeli veliko bolje skrbeti za okolje.«
»Riba diha na način, da vsrka vodo, kar pomeni, da tudi mikroplastiko. In preveč mikroplastike v organizmu lahko povzroči škodo, kažejo študije.«
»Ko gre za delce velikosti 1–2 um, ti običajno ne vstopajo v celice, lahko pa povzročajo draženje sluznic. Nedavna študija na miših je pokazala, da mikroplastika lahko poškoduje površino očesa (občutek suhega očesa) in sproži vnetje veznice in solzne žleze.«
»Če lahko en vir reče, da ima voda 1000 mikro delcev na liter, drugi pa trdi, da le enega, je to lahko odvisno le od velikosti filtra. Študijske metode so bile precej šibke.«
»Mikroplastiko sva odkrila v 94 odstotkih vseh vzorcev, pri večjih ribah je bilo mikroplastike več kot pri manjših.«
»Ta je bila zajeta kot neka kapsula, ki pade z oblaka navzdol, in v središču te toče, kar je presenetljivo.«
»Mikroplastika je povsod okolinas, je del vodnega kroga, prek nje se prenašajo mikroorganizmi in kemijska onesnaževala, to so dejstva.«
»Ko pridejo delci v stik z enoceličnim organizmom, jih organizem privzame v vakuole, to so celični deli, ki med drugim skrbijo za osamitev snovi, ki bi škodovale celici, in za izločanje odvečnih snovi. Organizem delce mikroplastike po določenem času tudi izloči.«
»Moja raziskovalna pot se je začela s testiranjem kozmetičnih izdelkov, tega je bilo zelo veliko. Mikroplastiki smo nenehno izpostavljeni.«
»Ker so fragmenti zanimivejši delci, smo jim na Inštitutu za vode določili kemijsko sestavo z metodo infrardeče spektrometrije. Ugotovili smo, da je bila večina fragmentov iz polipropilena.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju